LITERATURA – jakie książki? dla kogo?

LITERATURA ONKOLOGICZNA

Kiedy usłyszysz diagnozę onkologiczną, niezależnie, czy swoją, czy kogoś bliskiego, prawdopodobnie okaże się, że wkraczasz na nowe rewiry życia, których nie znasz. Niech przewodnikiem stanie się literatura onkologiczna!

Pobieżnie każdy z nas COŚ wie o chorobach nowotworowych. Niestety trudno nie mieć w swoim otoczeniu choć jednej osoby, której nie przyszło się zmierzyć z tym wyzwaniem. Jeśli byliśmy dotychczas zdyscyplinowani i pilnowaliśmy badań profilaktycznych, to przynajmniej coś nam się w głowach kołacze, gdzie rak może się rozwinąć i jak tego pilnować. Ale nawet jeśli żyliśmy zdrowo i wzorowo badaliśmy się, to po usłyszeniu diagnozy onkologicznej przyjdzie nam się zmierzyć z czymś nowym.

NOMENKLATURA

Jeśli trafimy na dobrego lekarza, to być może będzie nam tłumaczył kolejno wszystkie procedury i pojęcia medyczne. Życzymy wszystkim, aby tak to wyglądało. Ale wiemy też, że w poczekalniach zazwyczaj są tłumy, czas przeznaczony na pojedynczego pacjenta jest zazwyczaj za krótki, a nie każdy, zwłaszcza w sytuacji stresowej pojmie wszystko w lot. Tu może okazać się pomocna literatura onkologiczna opisująca konkretne choroby nowotworowe. W tego typu literaturze onkologicznej można znaleźć wyjaśnienie całego procesu leczenia, opis badań i sposobów leczenia. Do książki zawsze można wrócić, jeśli czegoś nie zapamiętamy lub nie od razu zrozumiemy.

PSYCHOONKOLOGIA

Sięgając po literaturę związaną z nowotworami, być może będziemy sięgać po książki pomagające uporać się z obciążeniem psychicznym. Stres związany z chorobą onkologiczną bywa przytłaczający i utrudnia zdrowienie. Literatura psychoonkologiczna pozwoli uporządkować emocje i podpowie sposoby na radzenie sobie w trudnych chwilach.

ONKODIETETYKA

Dieta w leczeniu nowotworów jest niezwykle ważna, a zarazem, ze względu na zróżnicowanie form leczenia, jak i obszarów ciała objętych chorobą – bardzo trudna i skomplikowana. Chcąc się wesprzeć w procesie zdrowienia warto sięgnąć po literaturę onkologiczną i z tej dziedziny. Po to, by dowiedzieć się, jaki sposób żywienia jest wskazany, na co trzeba uważać i jak radzić sobie z efektami ubocznymi leczenia, które bardzo często obejmują układ pokarmowy.

LITERATURA DZIECIĘCA

Nowotwory bardzo często dotykają dzieci. Czasem maluchy same chorują, a czasem towarzyszą chorej mamie, tacie, czy dziadkom. W obu tych przypadkach rozmowy o raku są bardzo trudne. I tu z pomocą może przyjść literatura onkologiczna, która przybliży dzieciom tę trudną tematykę, językiem dostosowanym do wieku. A najważniejsze, by stały się dobrym punktem wyjścia do szczerej rozmowy.

PRZYKŁADY

Zmagając się z chorobą nowotworową pacjenci często czytają książki dokumentujące historie innych chorych. Dają one cenne wskazówki, poczucie, że nie jest się samym oraz nadzieję na dobre zakończenie. Podpowiadają drogi, którymi iść ku zdrowiu.

Wszystkim tego zdrowia życzymy z całych sił!

WRÓĆ DO PRODUKTÓW Z TEJ KATEGORII