BEZPŁATNE WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE – po co? dla kogo? jak?

BEZPŁATNE WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE – po co? dla kogo? jak?

Chorobie nowotworowej zawsze towarzyszą niezwykle silne emocje. Zarówno pacjent, który usłyszał właśnie diagnozę, jak i jego bliscy muszą dźwignąć olbrzymi balast. Jest kilka etapów psychologicznego oswajania się z diagnozą.  Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z trudami leczenia, ale także obciążeniami w okresie remisji choroby. Są liczne myśli, z którymi trudno się oswoić. Każdy człowiek przechodzi przez to indywidulanie.

Czasem jednak czuje, że potrzebuje pomocy. Powiedzenie sobie tego głośno jest już pierwszym sukcesem. Ale to nie wystarcza.

Bywa tak, że pacjent, będąc przytłoczonym rozpaczą, strachem czy żalem nie potrafi zrobić kolejnego kroku. Nie wie, gdzie tej pomocy szukać.

Co w tej sytuacji? Można zwrócić się do lekarza prowadzącego, by wskazał  drogę do psychologa czy psychoonkologa. W dużych ośrodkach onkologicznych łatwiej o taką pomoc. Zdarza się jednak, że trzeba szukać samemu.

Oczywiście można znaleźć wspaniałych psychologów, psychoonkologów i psychiatrów w gabinetach prywatnych.

Ale w tym miejscu chcemy się skupić na miejscach, które niosą BEZPŁATNE WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE.

Czasami są one dostępne wyłącznie dla pacjentów leczących się w danym szpitalu czy przychodni. Wiele z nich niesie pomoc wszystkim pacjentom i ich bliskim. Możliwe są konsultacje stacjonarne, telefoniczne, on-line, mailowe. Udzielane są porady na rozmaitych etapach zmagania się z chorobą nowotworową, od diagnozy, aż po odzyskanie zdrowia lub stabilizacji. Czasem potrzebne jest wsparcie dla rodzin, które musiały pożegnać swoich bliskich. Niekiedy potrzebne jest dla pacjentów, którzy przeszli pomyślnie leczenie, lecz nie potrafią złapać głębokiego oddechu i zacząć myśleć o sobie jak o kimś zdrowym. Być może konieczna jest długofalowa terapia z doświadczonym psychoonkologiem, a być może wystarczy, żeby wysłuchał nas wolontariusz, dał nam swój czas i zrozumienie.

WRÓĆ DO PRODUKTÓW W TEJ KATEGORII