BEZPŁATNE WSPARCIE ONKODIETETYCZNE – po co? dla kogo? jak?

BEZPŁATNE WSPARCIE ONKODIETETYCZNE – po co? dla kogo? jak?

Prawidłowe odżywianie jest ważne dla każdego człowieka. Niezależnie, czy jest zdrowy, czy chory. Ale nawet dla zdrowej osoby, skomponowanie właściwej diety, wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych, zapewnienie odpowiednich proporcji wszystkich składników spożywczych – bywa trudne.

Jeśli dla osoby nie mającej żadnych chorób nie jest to łatwe zadanie, to jakże trudnym może się okazać dla pacjenta, który właśnie otrzymał diagnozę onkologiczną? Towarzyszą mu ogromne emocje, które często przekładają się bezpośrednio na sposób odżywiania. Bywają pacjenci, którzy „zajadają” stres, a są i tacy, którzy w takiej sytuacji nie są w stanie przełknąć jedzenia. Czasami chorzy próbują wprowadzić radykalne zmiany w sposobie odżywiania, często w sposób nieracjonalny. Inni starają się „pocieszyć” niezbyt zdrowymi przekąskami i napojami.

A starcie „stres kontra jedzenie” jest tylko jednym z aspektów.

Przede wszystkim pojawiają się rozmaite medyczne zależności, które powodują, że na każdym z etapów leczenia dieta powinna być dobrana inaczej i uwzględniać wszystkie okoliczności, przyjmowane leki i ogólny stan pacjenta. Zupełnie inaczej powinno wyglądać żywienie chorego w trakcie chemioterapii, inaczej w okresie rehabilitacji. Inny sposób żywienia powinien być zapewniony w okresie okołooperacyjnym, całkiem inny w czasie remisji choroby. Dieta chorego na nowotwór żołądka będzie zupełnie inna niż tego z rakiem piersi. Zmiennych jest niezwykle wiele i osobie, która nie zajmuje się tym na co dzień, może być trudno samodzielnie prawidłowo zadbać o swoje posiłki.

I często pacjenci zdają sobie sprawę z powagi tego zagadnienia, ale nie bardzo wiedzą, gdzie szukać rzetelnego wsparcia.

Co w tej sytuacji?

Można zwrócić się do lekarza prowadzącego, by wskazał  drogę do dietetyka czy onkodietetyka. W dużych ośrodkach onkologicznych łatwiej o taką pomoc, można skorzystać z Poradni Chorób Metabolicznych, czy Poradni Dietetycznych. Niestety należy to do rzadkości i często pacjent musi sam szukać pomocy. Wytyczne lekarza prowadzącego, czy ulotki otrzymane przed kolejnymi etapami leczenia nie zawsze wystarczą…

Oczywiście można znaleźć wspaniałych dietetyków i onkodietetyków w gabinetach prywatnych.

Ale w tym miejscu chcemy się skupić na miejscach, które niosą BEZPŁATNE WSPARCIE ONKODIETETYCZNE.

Czasami są one dostępne wyłącznie dla pacjentów leczących się w danym szpitalu czy przychodni. Niemniej jednak wiele z nich niesie pomoc wszystkim pacjentom.

O tym, jak ważne jest odżywianie w trakcie leczenia onkologicznego, ale i na każdym innym etapie życia, możecie posłuchać TUTAJ.

WRÓĆ DO PRODUKTÓW W TEJ KATEGORII